alovoip-logo

VOIP چیست؟ سامانه مرکز تماس ویپ چه ویژگی‌هایی دارد؟

VoIP چیست

VoIP چیست؟ سامانه مدیریت مرکز تماس ویپ چیست؟ آیا فناوری ویپ می‌تواند یک سامانه مرکز تلفن ویپ ایده‌آل را برای ما طراحی و ایجاد کند؟ معمولا وقتی که می‌خواهیم بدانیم VoIP چیست با سوالاتی از این دست مواجه می‌شویم. اگر بخواهیم به طور خلاصه اشاره کنیم باید بگوییم که فناوری VoIP، بروزترین تکنولوژی حال حاضر دنیاست که برای طراحی سامانه مدیریت مرکز تماس ویپ مورد استفاده قرار می‌گیرد. بسیاری از بزرگترین و مهم‌ترین شرکت‌های دنیا برای مدیریت مرکز تلفن خود، اقدام به راه‌اندازی مرکز تماس بر اساس فناوری ویپ کرده‌اند. ما در این مقاله با توجه به اهمیت چنین موضوع سعی کرده‌ایم به سوالات شما در خصوص اینکه VoIP چیست و سامانه مدیریت مرکز تلفن ویپ چگونه کار می‌کند پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

VoIP چیست؟

VoIP مخفف عبارت Voice over Internet Protocol است، یعنی انتقال صدا بر بستر شبکه. فناوری VoIP به شکلی طراحی و تدوین شده است که صدای آنالوگ را به صفر و یک تبدیل و به صورت دیجیتال در بستر شبکه منتقل کند. به عبارت دیگر صدا توسط فناوری VoIP به یک ساختار دیجیتال تبدیل می‌شود و پس از آن اطلاعات و داده‌ها در شبکه به سرور ویپ انتقال می‌یابد. سامانه مدیریت مرکز تماس ویپ هم پس از تشخیص تماس خروجی یا ورودی، این اطلاعات را به مبدل ویپ یا تلفن شما ارسال می‌کند.

اجازه دهید برای اینکه موضوع را بهتر متوجه شویم، به یک شکل دیگر به سوال “VoIP چیست؟” پاسخ دهیم. فناوری ویپ تماس‌ها را بر بستر شبکه کامپیوتری منتقل می‌کند. به زبان ساده‌تر می‌توان گفت که فناوری VoIP از زیرساخت شبکه کامپیوترهای شما برای انتقال صدا استفاده می‌کند. حال ممکن است این شبکه شبکه اینترنت یا شبکه داخلی (LAN) شرکت شما باشد. همین موضوع باعث شده است که یک سامانه مدیریت مرکز تلفن ویپ تحول گسترده‌ای در حوزه فناوری ارتباطات ایجاد کند و جایگزین سانترال‌های قدیمی شود.

در خصوص تفاوت ویپ و سانترال می‌توانید به مقاله‌ای “تفاوت ویپ و سانترال چیست؟” که در وبلاگ الوویپ منتشر شده است مراجعه کنید.

سامانه-VoIP-چیست

چه تجهیزاتی برای استفاده از فناوری ویپ نیاز است؟

ممکن است این سوال برای شما مطرح شود که برای استفاده از فناوری ویپ و راه‌اندازی سامانه مدیریت مرکز تماس ویپ، به چه تجهیزات و امکاناتی نیاز است؟ یعنی اکنون که به اجمال متوجه شدیم که VoIP چیست بهتر است به این سوال هم پاسخ دهیم که چگونه می‌توان یک مرکز تلفن ویپ را راه‌اندازی کرد.

تجهیزات و امکانات لازم برای استفاده از فناوری VoIP

برای راه‌اندازی سامانه مدیریت مرکز تلفن ویپ و استفاده از فناوری ویپ ابتدا نیاز به زیرساخت شبکه با پهنای باند مناسب دارید تا صدا در بستر آن منتقل شود. البته این شبکه مورد نیاز می‌تواند همان شبکه فعلی کامپیوترهای شما باشد و نیازی به هزینه مازاد برای ایجاد زیرساخت مجزا نخواهید داشت. بعد از این مرحله، وجود یک سرور و هسته مرکزی برای پردازش داده‌ها لازم است که این سرور می‌تواند یکی از کامپیوترهای مجموعه شما باشد. اکنون شما می‌توانید یک سامانه مدیریت مرکز تماس ویپ برای مجموعه خود تهیه و از ویژگی‌های ان استفاده کنید. برای اینکه اطلاعات دقیق‌تری در خصوص راه‌اندازی مرکز تلفن ویپ به دست آورید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ای که در این خصوص در وبلاگ الوویپ منتشر شده است را مطالعه فرمائید.

نکته‌ی دیگری که در خصوص سوال “VIoP چیست؟” باید به آن توجه کرد، خطوط مخابراتی لازم برای استفاده از فناوری ویپ است. یک سامانه مدیریت مرکز تماس ویپ ایده‌آل باید از تمام خطوط مخابراتی پشتیبانی کند تا شما احتیاجی به تهیه یک خط خاص برای استفاده از فناوری VoIP نداشته باشید.

ما تا اینجا به به این سوال که “VoIP چیست؟” پاسخ دادیم و تجهیزات و امکانات لازم برای استفاده از فناوری VoIP را با هم بررسی کردیم. اکنون به سراغ مورد دیگری می‌رویم. اینکه سامانه مدیریت مرکز تلفن ویپ و به طور کلی سیستم‌های مبتنی بر فناوری VoIP چه ویژگی‌های به‌خصوصی دارند.

ویژگی‌های استفاده از سامانه مدیریت مرکز تماس ویپ

برای اینکه پاسخ کامل‎‌تری به سوال “VoIP چیست؟” بدهیم، بهتر است نگاهی به ویژگی‌های ‌سامانه مدیریت مرکز تلفن ویپ بیاندازیم. فناوری ویپ باعث شده است که نسل جدید سامانه مدیریت مرکز تماس ویپ مورد استقبال سازمان‌ها و شرکت‌ها قرا گیرد. دلیل این استقبال همین ویژگی‌ها و کاربردهای وسیع سیستم‌های مبتی بر فناوری VoIP است که می‌خواهیم به آن‌ها اشاره کنیم. برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های سامانه مدیریت مرکز تلفن ویپ عبارت است از:

  • عدم محدودیت جغرافیایی
  • انعطاف و توسعه‌پذیری نامحدود فناوری VoIP
  • هزینه راه‌اندازی و نگهداری پایین
  • ارتباط نامحدود بین شعب با فناوری VoIP
  • قابلیت مدیریت و نظارت دقیق بر عملکرد مجموعه

برای اینکه به بهترین شکل متوجه شویم که VoIP چیست، هر یک از این موارد را به صورت خلاصه مرور خواهیم کرد.

عدم محدودیت جغرافیایی فناوری ویپ

در پاسخ به اینکه VoIP چیست باید به یکی از ویژگی‌های مهم آن یعنی عدم محدودیت جغرافیایی آن اشاره کنیم. اصولا یک سامانه مدیریت مرکز تماس ویپ به دلیل اینکه بر بستر شبکه طراحی شده است، محدودیت‌های جغرافیایی معمول را نخواهد داشت. یعنی شما می‌توانید خارج از شرکت تنها با استفاده از تلفن همراه خود یا لپ‌تاپ شخصی‌تان به سیستم متصل شوید و به تماس‌ها پاسخ دهید. چنین موضوعی کار افراد دورکار را بسیار آسان می‌کند. همچنین همین موضوع نظارت بر تیم‌های دورکار را هم برای مدیران فراهم می‌کند.

انعطاف و توسعه‌پذیری نامحدود VoIP چیست؟

دومین ویژگی که در پاسخ به سوال “VoIP چیست؟” باید بدانید، قابلیت توسعه‌پذیری نامحدود مرکز تلفن به کمک فناوری ویپ است. فناوری VoIP این امکان را به شما می‌دهد که بدون هزینه اضافی مجموعه خود را گسترش دهید. به عنوان مثال تعداد پرسنل شرکت شما در مدتی کوتاه چندین برابر شده است. در این شرایط تنها چیزی که لازم است پرسنل شما داشته باشند، یک لپ‌تاپ و هدست است تا بتوانند از سامانه مدیریت مرکز تماس ویپ استفاده کنند.

هزینه راه‌اندازی و نگهداری پایین فناوری VoIP

وقتی که صحبت از “VoIP چیست؟” می‌شود، طبیعتا مسائل مالی هم مورد پرسش قرار می‌گیرد. موضوعی که باید به آن اشاره کرد، هزینه راه‌اندازی پایین سامانه مدیریت مرکز تلفن ویپ است. این سامانه‌ها چون بر پایه فناوری ویپ ساخته می‌شوند برای راه‌اندازی نیازی به سیم‌کشی مجزا و تجهیزات اضافی نخواهند داشت.

ارتباط نامحدود بین شعب با استفاده از فناوری VoIP

از دیگر ویژگی‌هایی که دانستن آن ما را با فناوری ویپ بیشتر آشنا می‌کند و به شکل بهتری به سوال “VoIP چیست؟” پاسخ می‌دهد، توانایی ایجاد یک ارتباط گسترده است. سامانه مدیریت مرکز تماس ویپ این امکان را برای شما فراهم می‌کند که تمام شعب و واحدهای مختلف سازمان خود را با هم مرتبط سازید. شما با این کار تمام شعب خود را به طور یکپارچه مدیریت خواهید کرد.

قابلیت نظارت VoIP چیست؟

در آخر برای پاسخ به سوال “VoIP چیست؟” آن چه می‌خواهیم به آن اشاره کنیم قابلیت نظارت بر عملکرد سامانه مدیریت مرکز تلفن ویپ است. فناوری ویپ این ویژگی را برای شما فراهم می‌کند تا به صورت دقیق بر تمام رویدادهای مرکز تماس خود نظارت داشته باشید. اصولا تمام داده‌هایی که به کمک سامانه مدیریت مرکز تماس ویپ به دست می‌آورید به صورت آماری و البته دقیق خواهند بود.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم به این سوال پاسخ دهیم که VoIP چیست و فناوری ویپ چگونه کار می‌کند. همچنین به این نکته اشاره کردیم که سامانه مدیریت مرکز تلفن ویپ چه ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی را برای شما فراهم می‌کند. برخی از برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های سامانه مدیریت مرکز تماس ویپ عبارت است از: عدم محدودیت جغرافیایی، انعطاف و توسعه‌پذیری نامحدود، هزینه راه‌اندازی پایین، ارتباط نامحدود بین شعب و قابلیت نظارت دقیق بر عملکرد پرسنل. ما سعی کردیم هر یک از این ویژگی‌ها را به صورت خلاصه بررسی کنیم تا شما پاسخ دقیقی به سوال “VoIP چیست؟” داده باشید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت دریافت دمو رایگان اطلاعات خود را وارد نمایید

پس از ثبت درخواست، با شما در اولین فرصت تماس خواهیم گرفت.