سامانه مرکز تماس و کال سنتر الوویپ
021-49254

تماس‌های خودکار (robocalls) چیست؟

تماس خودکار و ویژگی‌های آن

تماس‌های خودکار (robocalls) به چه درد ما می‌خورند؟ آیا استفاده از آنها، به طور کلی مفید است؟ تماس خودکار در یک مرکز تماس چگونه خواهد بود؟ تماس‌های خودکار چه کاربردهایی دارند و مضررات آنها چیست؟ در این مقاله قصد داری به این موضوع بپردازم تا به صورت جامع با robocalls آشنا شویم. وقتی تلفن‌تان را جواب می‌دهید و به جای یک شخص زنده یک پیام ضبط شده را می‌شنوید، شما با یک تماس خودکار یا رباتیک طرف‌ هستید.

در دنیای امروز، شنیدن صدای زنگ تلفن می‌تواند برای خیلی‌ها تجربه‌ای آزاردهنده باشد. در حال حاضر بسیاری از ما ترجیح می‌دهیم از پیام برای ارتباط با یکدیگر استفاده کنیم. احتمالا این وضعیت باعث شده تا شما گمان کنید دوره بازاریابی تلفنی به اتمام رسیده است. اما تا پایان این مقاله صبر کنید. اگر تماس‌های خودکار زیادی دریافت می‌کنید که می‌خواهند چیزی را به شما بفروشند، لازم است این نکته را به شما گوش‌زد کنیم که به احتمال زیاد اکثر این تماس‌ها غیرقانونی هستند. بسیاری نیز احتمالا کلاهبرداراند.

تماس‌های خودکار نوعی از بازاریابی تلفنی

بازاریابی تلفنی  (Telemarketing)، ارائه خدمات یا فروش محصولات از طریق تماس تلفن است. این راهکار بازاریابی با رعایت حفظ نکات بازاریابی تلفنی در واقع نوعی بازاریابی مستقیم کالا یا خدمات برای مشتریان احتمالی به‌حساب می‌آید تا نظر آنها را به خرید از شرکت ارائه دهنده جلب کند.

 این نوع از بازاریابی نیاز شدیدی به علم ارتباطات دارد و اساسا به تخصص‌های دیجیتال مارکتینگی نیاز ندارد. اگر شما با تکنیک‌های اصولی تماس از طریق تلفن، نمابر و اینترنت با مشتریان را بلد باشید، به راحتی می‌توانید شاهد مفید بودن این فرایند باشید. این روش بازریابی معمولا با استفاده از برقراری تماس‌های تلفنی توسط بازاریاب تلفنی انجام می‌شود ولی ممکن است توسط تماس‌های تلفنی خودکار نیز (robocalls) انجام شود.

تماس‌های خودکار (robocalls)  معمولا شامل موارد زیر می‌شوند :

تماس‌‍‌های اطلاع رسانی

  • تماس‌های خودکاری که برای مثال به شما اطلاع می‌دهد پرواز شما کنسل شده یا یک قرار پزشکی را یادآوری می‌کند.

تماس وصول بدهی

  • احتمالا بارها شاهد این بوده‌اید که اپراتورهای تلفن‌همراه با شما تماس گرفته‌اند و موعد پرداخت قبض‌تان را به شما یادآوری کرده‌اند. شرکتی که به صورت قانونی سعی در جمع‌آوری بدهی خود دارد، مجاز است از تماس خودکار برای ارتباط با شما استفاده کند.

تماس‌های تبلیغاتی

  • این روزها بسیاری از شرکت‌ها از تماس خودکار برای تبلیغ کسب و کار استفاده می‌کنند. نکته‌ای که در این شرایط وجود دارد این است که خیلی از شرکت مجوز قانونی برای انجام این کار را ندارند و ممکن است بخواهند از اطلاعات شما سوء استفاده کنند.

تماس‌هایی برای خیریه‌ها

  • تماس‌های خودکار که مختص خیریه‌ها اند ‌‌فقط می‌توانند به کسانی که قبلا به این موسسه‌ها کمک کرده‌اند یا اعضای موسسه خیریه تماس بگیرند.

همیشه به یاد داشته باشید که شما می‌توانید این تماس‌ها را به صورت کلی متوقف نمایید.

تماس های خودکار در مرکز تماس

عواقب پاسخ به تماس‌های خودکار

اگر شما با یک تماس خودکار  اسپم مواجه شدید، بهترین کار برای جلوگیری از هر چیزی پاسخ ندادن است. حال اگر به هر دلیلی به این دست تماس‌ها پاسخ بدهید، شماره شما توسط کلاهبرداران در نظر گرفته می‌شود و حتی اگر این تماس‌های خودکار از طرف کلاهبرداران نباشد و صرفا از طرف یک شرکت تبلیغاتی باشد، آن‌ها مجددا با شما تماس می‌گیرند زیرا می‌دانند که شما به احتمال زیاد تماس‌های آن‌ها را پاسخ می‌دهید. این نکته را فراموش نکنید که هرچه کمتر به این تماس‌ها پاسخ دهید، تماس‌های خودکار کمتری را دریافت خواهید کرد.

در چند سال‌های اخیر، تماس‌های جعلی خیلی رایج‌تر شده است. تماس‌گیرندگان جعلی زمان تماس با شما عمداً نام یا شماره نمایش داده شده به عنوان شناسه تماس‌گیرنده را تغییر می‌دهند و نام یک شرکت یا شخصیت حقیقی را جهت فریب شما جعل می‌کنند و بعد با تماس می‌گیرند. به همین دلیل وقتی تلفن‌تان را جواب می‌دهید خیلی مراقب باشید.

خطر کلاهبرداری را به حداقل برسانید

بهترین راهکار این است: به محض اینکه متوجه شدید با یک تماس‌های خودکار (robocalls) مواجهید سریعا تماس را قطع کنید. هر چه کمتر وارد این بازی شوید، کمتر به سراغ شما می‌آیند. همانطور که قبل‌تر هم گفتم اگر شما پاسخ این دست تماس‌ها را بدهید و بعد با آن‌ها صحبت کنید یا واکنشی نشان دهید، تماس شما ممکن است با عنوان ” live ” نشانه‌گذاری شود و شما در معرض تعداد خیلی بیشتری از تماس‌های خودکار قرار می‌گیرید.

هیچ‌وقت “بله” نگویید

خیلی از کلاهبرداری‌ها که به وسیله تماس‌های خودکار صورت می‌گیرد با سؤالاتی مانند «سلام، صدای من را می‌شنوی؟» آغاز می‌شود؛ در این شرایط مردم ممکن است بدون فکر کردن به چیزی پاسخ «بله» بدهند. سپس آن‌ها می‌توانند با ضبط صدای شما، تأییدیه شما را ذخیره‌سازی کرده و از آن برای فعالیت‌های کلاهبرداری استفاده کنند؛ بنابراین، جدا از گفتن بله پرهیز کنید.

آن چه که باید درباره تماس خودکار بدانید

از هیچ‌کس پیروی نکنید

بیشتر اوقات در تماس‌های robocall از شما درخواست می‌شود که کاری را انجام دهید، کارهایی مانند «برای صحبت با کارشناسان ما و آغاز مشاوره رایگان، عدد 0 را شماره‌گیری فرمایید» یا حتی «برای لغو اشتراک، 2 را شماره گیری فرمایید.»؛ و هزار و یک دلیل که حتی ممکن است شما را به شماره‌گیری یا انجام کاری وسوسه کند اما همیشه حواستان باشد با دنبال کردن این دست دستورالعمل‌ها، به تماس‌گیرندگان خودکار نشان می‌دهید که یک قربانی احتمالی هستید و از تماس‌های خودکار بیشتر دعوت می‌کنید پس تا جایی که می‌توانید از انجام هر گونه اقدام یا شماره‌گیری عددی حین تماس با تماس‌های خودکار پرهیز کنید.

همیشه احتیاط کنید

آسیبی که کلاهبرداری‌های تماس خودکار می‌تواند به شما وارد کند خیلی قابل‌توجه است. حتی اگر اطلاعات کارت اعتباری شما را دریافت نکنند، وقت شما را خیلی تلف خواهند کرد. هر بار که شناسه تماس‌گیرنده ناشناخته را مشاهده کردید، با احتیاط ادامه دهید. اگر کسب‌وکاری با شما تماس می‌گیرد، می‌توانید تماس را قطع کنید، شماره تماس او را در وب‌سایت آن‌ها پیدا کنید و مطمئن شوید که یک شرکت رسمی با شما تماس گرفته است و وقتی آن‌ها دوباره با شما تماس بگیرید، مطمئن هستید که این تماس کاملا قانونی است یا حداقل امکان پیگیری شکایت به واسطه حقیقی بودن شرکت توسط شما وجود دارد.

جمع‌بندی

بازاریابی تلفنی  (Telemarketing)، ارائه خدمات یا فروش محصولات از طریق تماس تلفن است. این راهکار بازاریابی در واقع نوعی بازاریابی مستقیم کالا یا خدمات برای مشتریان احتمالی به‌حساب می‌آید تا نظر آنها را به خرید از شرکت ارائه دهنده جلب کند و یا درخواستی را به مشتری خود اعلام کند. همانطور که گفتم تماس‌های خودکار نیز یکی از راهکارهای بازریابی تلفنی محسوب می‌شود که متاسفانه خیلی ازین راهکار سوء استفاده می‌شود. پس با توجه به نکاتی که با شما در میان گذاشتم خیلی مواظب اطلاعات‌تان باشید و همیشه سعی کنید جوانب احتیاط را رعایت کنید.

 

 

سوال متداول

آیا یک تماس رباتیک توانایی این را دارد که گوشی من را هک کند؟

باید بگویم، مستقیما خیر. یک هکر می‌تواند با شما تماس بگیرد و وانمود کند که یک فرد حقیقی و قانونی است و با راهکارهای مختلفی دست به گرفتن اطلاعات از شما بکند، بنابراین اگر به اطلاعات شخصی شما دسترسی پیدا کند، با داشتن این اطلاعات، می‌تواند شروع به هک کردن حساب‌های بانکی شما بکند. اما یادتان باشد که یک هکر نمی‌تواند به نرم افزار‌های تلفن‌همراه شما نفوذ کند و صرفا از طریق تماس تلفنی آن را تغییر دهد.

همین حالا برای اطلاع از راهکارهای مدیریت مرکز تماس مشاوره رایگان بگیرید

فرم زیر را تکمیل کنید تا کارشناسان ما جهت مشاوره با شما تماس گیرند.

اشتراک گذاری

مقالات مرتبط

مسیریابی-تماس
سیستم تلفنی ویپ

مسیریابی تماس (Call Routing) چیست؟

از ویژگی­‌های مهم مدیریت تماس می‌توان به مسیریابی تماس اشاره کرد. Call Routing به صورت اتوماتیک، تماس‌­های دریافتی را با توجه به قوانین و دستورالعمل‌­های

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت دریافت دمو رایگان اطلاعات خود را وارد نمایید

پس از ثبت درخواست، با شما در اولین فرصت تماس خواهیم گرفت.