۵ استراتژی برای بهینه‌سازی مرکز تماس

ابزار-بهینه‌سازی-مرکز-تماس

استفاده از استراتژی‌های بهینه‌­سازی مرکز تماس نقش زیادی در بهبود کیفیت و کارایی سازمان، و درنتیجه افزایش رضایت مشتریان شما دارد. موفقیت در برقراری ارتباط موثر با مشتری در هر تماس، میزان فروش شما را بالاتر می­‌برد، و در حالت کلی منجر به حفظ و تقویت ارتباط با مشتریان می‌شود.

مراکز تماس نقطه ارتباط سازمان شما با مشتریان هستند، و عملکرد آن­‌ها تأثیر به‌سزایی در دستیابی به استراتژی‌های رقابتی سازمان دارد.

در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا مهم‌ترین ابزارها و استراتژی بهینه­‌سازی کال سنتر را باهم بررسی کنیم.

بهینه‌­سازی مرکز تماس چیست؟

منظور از بهینه‌­سازی مرکز تماس، انجام اقدامات لازم برای بهبود کارایی، اثربخشی و عملکرد کلی یک مرکز تماس است. هدف از این کار ساده‌سازی فرآیندها، استفاده بهینه از منابع، بهبود بهره‌وری کارمندان و در نهایت، افزایش رضایت مشتری است.

ابزار-بهینه‌سازی-مرکز-تماس

فرآیند بهینه­‌سازی طیف گسترده­‌ای از استراتژی‌­ها و اقدامات را شامل می­‌شود؛ از جمله می­‌توان به مدیریت نیروی انسانی با هدف برنامه­‌ریزی و زمان‌بندی بهتر، و مدیریت دانش برای اطمینان از دسترسی کارمندان به اطلاعات مفید در زمان مناسب، اشاره کرد؛ همچنین باید مدیریت کیفیت را برای نظارت و بهبود مستمر ارائه خدمات به مشتریان، در نظر داشته باشیم.

به این ترتیب، مراکز تماس بهینه شده می‌توانند خواسته‌های متنوع مشتریان را برآورده کنند؛ در عرصه رقابتی باقی بمانند و سبب رشد کسب‌وکار شما شوند.

بیشتر بخوانید: بهینه‌سازی ارتباطات – خط تلفن اینترنتی کارایی عملیاتی

چالش‌­های متداول در بهینه‌­سازی مرکز تماس کدامند؟

زمانی که شما قصد دارید بهینه‌سازی‌های مد نظر خود را در مرکز تماس پیاده‌سازی کنید با چالش‌های متعددی روبه‌رو خواهید شد. بهینه‌سازی مرکز تماس علاوه‌بر برطرف کردن چالش‌های موجود در راه بهینه‌سازی، تمام چالش‌های ایجاد شده در مرکز تماس را برطرف خواهد کرد. در ادامه درباره چالش‌های متداول در بهینه‌سازی مرکز تماس و روش‌های برطرف کردن آن صحبت می‌کنیم.

 

نرخ پایین رضایت مشتری

پایین بودن نرخ رضایت مشتری، احتمال وجود یک مشکل سیستماتیک در عملیات مرکز تماس شما را نشان می‌­دهد. این مسأله می­‌تواند به دلیل زمان انتظار طولانی، برطرف نشدن علت تماس یا تعامل ضعیف اپراتور ناشی از پایین بودن مهارت­‌های ارتباطی باشد.

در حالت کلی، بروز این موارد کافی نبودن آموزش کارکنان، فرآیندهای ناکارآمد یا قدیمی بودن فناوری مرکز تماس شما را نشان می‌­دهد. برای رسیدگی به این گزینه، ابتدا باید علت اصلی را شناسایی کنید، سپس استراتژی‌های موثر و مرتبط را برای بهبود کیفیت خدمات خود اجرا نمایید.

منسوخ بودن تکنولوژی مورد استفاده

مشتریان امروزه، به دنبال پاسخ‌های فوری و دقیق هستند؛ در چنین شرایطی فناوری قدیمی مرکز تماس و محدودیت­‌های آن یک نقطه ضعف قابل‌توجه برای سازمان­‌ها محسوب می‌­شود.

سیستم‌­های سنتی معمولا از قابلیت‌هایی چون ارائه خدمات یکپارچه به مشتریان، پوشش­‌دهی کانال‌های متعدد برای ایجاد تجربه ایده‌­آل و خودکارسازی فرآیندها، پشتیبانی نمی­‌کنند؛ بنابراین سبب افت کارایی و دقت مرکز تماس و کیفیت خدمات مشتریان شما می­‌شوند.

ارتقاء به فناوری مدرن مرکز تماس، موجب افزایش کارایی عملیاتی، و بهبود مدیریت داده‌ها خواهد شد؛ و شخصی­‌سازی تجربه مشتری را امکان‌پذیر می‌سازد.

تعداد بسیار زیاد ابزارها

استفاده از ابزارهای متنوع در مرکز تماس، عملکرد و قابلیت‌­های متعددی را در اختیار شما قرار می­‌دهد؛ اما از طرفی مدیریت همزمان چندین پلتفرم می‌تواند برای اپراتورها سخت و طاقت‌فرسا باشد.

کارکنان شما مجبور می­‌شوند برای دسترسی به اطلاعات، مدام بین سیستم‌­های مختلف جابجا شوند؛ این امر امکان بروز خطا را بالاتر می­‌برد. همچنین آموزش نیروی کار برای استفاده از ابزارهای متعدد، معمولا نیاز به صرف زمان و هزینه زیادی دارد.

ابزار-بهینه‌سازی-مرکز-تماس

بنابراین بسیار مهم است که بتوانید با ساده‌­سازی و ادغام این ابزارها، یک رابط کاربری یکپارچه را در اختیار کارکنان خود قرار دهید؛ این فناوری جدید تا حد زیادی موجب بهبود کارایی و بهره­‌وری مرکز تماس شما می­‌شود.

بیشتر بخوانید: ۶ راهکار بهبود تجربه مشتری در مرکز تماس

پایین بودن سطح عملکرد

پایین بودن عملکرد یک مرکز تماس می‌­تواند ناشی از عوامل متعددی مانند آموزش ضعیف کارکنان، ناکافی بودن ابزارها یا ناکارآمدی فرآیندها باشد. این مسأله ممکن است به طولانی‌تر شدن زمان رسیدگی به تماس‌­ها، کاهش نرخ وضوح تماس اول و در نهایت نارضایتی مشتریان منجر شود. در این مورد، ارزیابی و پایش منظم شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) برای شناسایی زمینه‌های بهبود بسیار مهم است.

اجرای برنامه­‌های آموزشی مؤثر، ارتقاء ابزارها و فرآیندهای پایش می­‌تواند عملکرد سازمان را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

فرسایش کارشناسان مرکز تماس

بالا بودن نرخ گردش نیروی کار، می‌­تواند روند منظم عملکرد مرکز تماس را دچار مشکل کند؛ این مسأله منجر به اختلال در فرآیند ارائه خدمات، افزایش هزینه­‌های استخدام یا آموزش و کاهش کلی عملکرد می‌­شود.

عوامل موثر در بالا رفتن نرخ فرسایش شامل مواردی مانند: فقدان فرصت­‌های پیشرفت شغلی، عدم پاداش، یا محیط کاری پرتنش هستند. در نظر گرفتن این مسائل می­‌تواند به حفظ نیروی کار و افزایش عملکرد مرکز تماس کمک کند.

ابزارها و استراتژی­‌های رایج برای بهینه­‌سازی مرکز تماس کدامند؟

برای حل مشکلاتی که بیان شد، می­‌توانید از ابزارها و استراتژی­‌های زیر در مرکز تماس خود کمک بگیرید.

ربات‌­های چت هوش مصنوعی برای سرویس خودکار

چت­‌بات هوش مصنوعی می­‌تواند کارایی یک مرکز تماس را به طور قابل توجهی بهبود بخشد. این ربات­‌ها با رسیدگی کردن به پرسش‌های پیش‌­پاافتاده، زمان اپراتورها را آزاد می­‌کنند تا روی موضوعات پیچیده‌تری که نیاز به مداخله انسانی دارند، تمرکز کنند. این گزینه در کنار این­که زمان انتظار را کاهش می‌دهد، رضایت مشتریان را نیز بهبود می­‌بخشد.

راهکارهای هوش مصنوعی برای مدیریت نیروی کار

مدیریت یک مرکز تماس شامل وظایف پیچیده‌­ای مانند زمان‌بندی، پیش‌بینی تقاضا، ردیابی عملکرد و تجزیه و تحلیل نحوه تعامل با مشتری است. در سیستم سنتی، این کار فرآیندی زمان­بر و مستعد خطا است.

ابزار-بهینه‌سازی-مرکز-تماس

اما راه‌حل‌های مدیریت نیروی کار مبتنی بر هوش مصنوعی، کارایی ابزارهای مدیریت کیفیت را افزایش داده و بینش‌هایی عملی ارائه می‌دهند.

تجزیه و تحلیل گفتار، و بررسی احساسات می­‌تواند منجر به شناسایی روندها و الگوهای تعامل با مشتری شود. دیدگاه­‌های حاصل از این فرآیند، تأثیر بسزایی در اصلاح استراتژی‌ها و بهبود عملکرد نیروی کار دارند.

بیشتر بخوانید: آیا هوش مصنوعی جایگزین اپراتور مرکز تماس خواهد شد؟

راه­‌حل‌­های تجزیه و تحلیل مرکز تماس با هوش مصنوعی

راه‌حل‌های تجزیه و تحلیل تعاملی مبتنی بر هوش مصنوعی، اطلاعات زیادی در مورد تعاملات مشتری ارائه می­‌دهند؛ به‌این‌ترتیب، مدیران بدون نیاز به مداخله مستقیم، می­‌توانند درک عمیق‌تری از احساسات و رفتار مشتری داشته باشند.

این بینش‌­ها به هدایت فرآیند تصمیم‌­گیری و تدوین استراتژی کمک می­‌کند و منجر به بهبود عملکرد مرکز تماس و رضایت مشتریان می­‌شود؛ همچنین، شناسایی نیازهای آموزشی و زمینه­‌های نیازمند بهبود را آسان می­‌سازد.

راه­‌حل­‌های Omnichannel

امروزه در عصر تکنولوژی، مشتریان انتظار دارند خدماتی یکپارچه و از طریق کانال­‌های مختلف از شما دریافت کنند. راه‌حل‌های Omnichannel کمک می­‌کنند تا از راه­‌های ارتباطی مختلف تجربه­‌ای یکنواخت را برای مشتریان خود رقم بزنید؛ این راه ارتباطی می‌­تواند تلفن، ایمیل، چت، رسانه‌های اجتماعی یا موارد دیگری باشد.

یک دیدگاه جامع از تعاملات با مشتری، اپراتورها را قادر می­‌سازد تا خدمات شخصی­‌تری را ارائه دهند و موجب بهبود رضایت مشتریان شوند.

یکپارچه‌­سازی سیستم CRM با نرم‌­افزار مرکز تماس

ادغام سیستم CRM و نرم­‌افزار مرکز تماس به تسهیل فرآیندهای سازمان کمک می­‌کند و کیفیت ارائه خدمات را بهبود می­‌بخشد. این یکپارچه‌سازی دیدگاهی جامع از تاریخچه تعاملات مشتری با سازمان، سابقه خریدهای قبلی و اطلاعات فردی مورد نیاز اپراتورها را در اختیارشان قرار می­‌دهد.

بنابراین کارکنان مرکز تماس می‌­توانند خدمات شخصی‌سازی شده­‌ای ارائه دهند؛ مشکلات مطرح شده را سریع­‌تر حل کنند و تجربه مشتریان را بهبود بخشند.

همین امروز، بهینه­‌سازی مرکز تماس خود را آغاز کنید

اگر قصد دارید عملیات مرکز تماس را ساده کنید، ابزارهای بهینه­‌سازی مرکز تماس که بطور خلاصه به آن­‌ها اشاره کردیم را بکار بگیرید. با ارائه فناوری پیشرفته به کارشناسان خود، به آن‌ها کمک می‌­کنید؛ تا کارهای خود را ساده‌­تر و سریع‌­تر انجام دهند. با استفاده از یک نرم‌­افزار ویپ با کیفیت، پیشرفت‌های قابل توجهی در ارتباط با مشتریان خود خواهید داشت؛ که منجر به رضایت مشتریان و کارکنان شما می­‌شود.

اگر نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر در مورد نحوه تدوین استراتژی بهینه­‌سازی کال سنتر دارید؛ یا در مورد نحوه بکارگیری نرم­‌افزار مرکز تماس الوویپ برای دستیابی به برتری عملیاتی، سوالی دارید، همین امروز با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

 

 

 

سوالات متداول

 • بهینه‌­سازی مرکز تماس با هوش مصنوعی، از چه طریقی انجام می­‌شود؟

این فرآیند با خودکارسازی وظایف معمول، ارائه بینش‌­های ارزشمند از طریق تجزیه و تحلیل داده­‌ها، و افزایش تعامل با مشتری به‌وسیله چت‌­بات­‌ها و دستیاران صوتی انجام می­‌شود.

 • چگونه می­‌توان موفقیت روش‌­های بهینه­‌سازی مرکز تماس را اندازه‌­گیری کرد؟

از طریق شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) مانند وضوح اولین تماس (FCR)، میانگین زمان رسیدگی (AHT)، امتیاز رضایت مشتری (CSAT) و نرخ فرسایش اپراتور، می­‌توان موفقیت این راهکارها را اندازه‌گیری کرد.

 • چرا بهینه­‌سازی مرکز تماس مهم است؟

بهینه­‌سازی مرکز تماس باعث بهبود کارایی، بهره‌­وری اپراتورها و افزایش رضایت مشتریان می­‌شود؛ همچنین، می­‌تواند هزینه­‌ها را به میزان قابل‌توجهی کاهش و عملکرد کلی مرکز تماس را افزایش دهد.

 • چالش‌­های معمول در بهینه­‌سازی مرکز تماس کدامند؟
 1. نرخ پایین رضایت مشتری
 2. منسوخ بودن تکنولوژی مورد استفاده
 3. تعداد بسیار زیاد ابزارها
 4. پایین بودن سطح عملکرد
 5. فرسایش کارشناسان مرکز تماس
 • ابزار و استراتژی­‌های رایج برای بهینه‌­سازی مرکز تماس کدامند؟
 1. چت‌­بات­‌های هوش مصنوعی
 2. مدیریت نیروی کار با هوش مصنوعی
 3. تجزیه و تحلیل مرکز تماس با هوش مصنوعی
 4. راه­‌حل‌­های Omnichannel
 5. یکپارچه­‌سازی CRM با نرم‌­افزار مرکز تماس

همین حالا برای اطلاع از راهکارهای مدیریت مرکز تماس، مشاوره رایگان بگیرید.

فرم زیر را تکمیل کنید تا کارشناسان ما جهت مشاوره با شما تماس گیرند.

اشتراک گذاری

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا

جهت دریافت دمو رایگان اطلاعات خود را وارد نمایید