سامانه مدیریت مرکز تماس الوویپ
021-49254

تجهیزات نرم افزار ویپ برای راه اندازی مرکز تماس

تجهیزات و امکاناتی که برای راه اندازی یک مرکز تماس ویپ نیاز داریم شامل تجهیزات سخت افزاری ویپ و نرم افزار ویپ است

تجهیزات نرم افزار ویپ کدام‌اند؟ آیا برای راه‌اندازی یک مرکز تماس به تجهیزات نرم افزار ویپ نیاز است؟ این تجهیزات نرم افزار ویپ چه امکاناتی را در اختیاز من قرار می‌دهند؟

این‌ها سوالاتی است که اغلب افراد هنگام راه‌اندازی مرکز تماس در شرکت خود با آن مواجه می‌شوند. به طور کلی تجهیزاتی که از فناوری ویپ استفاده می‌کنند، نسبت به تجهیزات تلفن‌های معمولی بسیار متفاوت هستند. چرا که این تجهیزات امکان برقراری ارتباط تلفنی از طریق شبکه یا اینترنت را برای شما فراهم کنند. در واقع این فناوری جدید ویپ است که توانسته تحول بزرگی را در شیوه ارتباطات تلفنی ایجاد کند. ما در این مقاله می‌خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که هنگام خرید تجهیزات ویپ باید به چه مواردی توجه کرد. البته که پیش ار اقدام برای خرید تجهیزات ویپ ابتدا باید به بستر شبکه یا اینترنت شرکت خود نگاهی بیاندازید. پس از فراهم کردن بستر اینترنت، انواع تجهیزات را با توجه به نوع کسب و کار خود انتخاب کنید. در ادامه شما را با برخی از تجهیزات بیشتر آشنا خواهیم کرد.

اگر می‌خواهید درباره نرم افزار ویپ اطلاعات بیشتری کسب کنید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله “ویپ چیست؟ راهنمای شناخت سیستم Voip” را مطالعه کنید. همچنین اگر دغدغه این را دارید که چگونه می‌توان یک مرکز تماس را برای کسب و کار خود راه‌اندازی کنیم، مطالعه مقاله “صفر تا صد راه اندازی مرکز تلفن” می‌تواند برای شما راه‌گشا باشد.

تجهیزات نرم افزار ویپ : تلفن IP چیست؟

با پیشرفت‌هایی که در حوزه اینترنت صورت گرفته است، دستگاه‌های مخابراتی نیز با استفاده از شبکه و اینترنت توانسته‌اند اتصالات قوی‌تری را ایجاد کنند. تلفن‌های IP در سیستم ویپ کار می‌کنند. به طور کلی می‌توان گفت دستگاه‌های تلفن IP دستگاه‌های دیجیتالی هستند که از طریق آدرس آی پی و شبکه لن می‌توانند اتصال را برقرار کنند. ممکن است از نظر ظاهری تلفن‌های IP و تلفن‌های آنالوگ قدیمی تفاوت چندانی نداشته باشند، اما تلفن‌های IP می‌توانند همچون یک کامپیوتر عمل کرده و اطلاعات را در خود ذخیره کنند.

در میان تجهیزات نرم افزار VoIP ، تلفن IP دستگاهی است که ارسال و دریافت تماس‌های تصویری، تماس‌های صوتی، کنفرانس‌های ویدیویی، فکس‌ها و سایر خدمات را از طریق IP امکان‌پذیر می‌کند. در گذشته این اطلاعات از طریق شبکه مخابراتی عمومی (PSTN) منتقل می‌شد. اما فناوری تلفن‌های IP تمام اطلاعات را به داده تبدیل کرده و در خطوط شبکه کامپیوتری حرکت می‌کنند.

مزایای تلفن IP

در گذشته کسب وکارها برای تماس تلفنی از یک شبکه و برای اینترنت به شبکه دیگری نیاز داشتند، اما با ادغام صدا و داده تنها به یک تلفن و اتصال LAN نیاز است. از مهم‌ترین مزیت تلفن IP می‌توان به هزینه‌های پایین، زیرساخت کارآمد و مقیاس‌پذیری بهتر اشاره کرد. اساساً اتصال تلفن IP می‌تواند در هر مکانی حتی در حال حرکت، توسط تلفن‌های هوشمند نیز برقرار شود. برخی از تنظیمات اتصال همچون فوروارد یا مسدود کردن تماس گیرنده را می‌توان به راحتی از طریق شبکه و اینترنت پیکربندی کرد. مهم‌ترین مزیت این نوع تلفن‌ها کیفیت بهتر انتقال است که باید از پروتکل SIP, که یک پروتکل مورد حمایت اغلب سیستم‌های تلفن IP است، پشتیبانی شود.

نصب و راه اندازی تجهیزات نرم افزار ویپ از جمله تلفن‌های IP بسیار آسان است و به راحتی می‌توان به شبکه متصل شد. تنظیمات به طور خودکار انجام می‌شود که این موضوع می‌تواند درصد اشتباه و خطا را بسیار کم کند. کیفیت صدا در تلفن‌های IP نسبت به تلفن‌های قدیمی بسیار بالاتر است که این کیفیت تحت تاثیر میزان پهنای باند خواهد بود. در تلفن‌های قدیمی اغلب صدا با نویز همراه بود اما در این دستگاه این فناوری دیجیتال است که به کمک انتقال صدا آمده و هیچ اکو و نویزی را در صدا ایجاد نمی‌کند. حتی اگر تنظیمات تلفن به درستی انجام شود می‌توان کیفیت صدا را به حالت HD تغییر داد.

بیشتر این تلفن‌ها دارای دو پورت شبکه هستند، علاوه بر اینکه می‌توانید تلفن را به شبکه متصل کنید، می‌توانید آن را به کامپیوتر نیز متصل کنید. هیچ محدودیتی برای استفاده از این تلفن‌ها در یک مکان خاص وجود ندارد و با تغییر محل کار خود می‌توانید تلفن‌های IP را به محل جدید منتقل کرده و آن‌ها را به پورت شبکه متصل کنید. برخلاف تلفن‌های قدیمی، تلفن‌های IP می‌توانند اتصال برقراری تماس تصویری را نیز امکان‌پذیر ‌کنند. از طریق دوربین‌های داخلی و یک صفحه نمایشگر که بر روی تلفن قرار دارد، می‌توانید تماس تصویری را نیز دریافت یا ارسال کنید.

اگر فعالیت شما گسترده است و ارتباطات بسیاری دارید می‌توانید چندین خط تلفن را به این دستگاه متصل و به همه خطوط پاسخگو باشید. از دیگر قابلیت‌های تلفن IP به عنوان تجهیزات نرم افزار VoIP اتصال هدست است. کسانی که باید مکالمه طولانی‌تری داشته باشند، برای جلوگیری از خستگی دست، می‌تواند یک انتخاب مناسب باشد. قابلیت افزایش یا کاهش صدا نیز وجود دارد. اتصال برق این تلفن‌ها از طریق شبکه اینترنت POE برقرار می‌شود، به این معنا که اگر برق محل مورد نظر قطع شود، این تلفن‌ها قطع نمی‌شوند و می‌توانید حتی در زمان قطعی برق نیز از آنها استفاده کنید. از ویژگی‌های خاص این تلفن انتخاب ملودی است که برای تماس گیرنده در حین انتظار پخش می‌شود.

علاوه بر مکالمه می‌توانید پیام کوتاه را نیز ارسال کنید. پاسخگویی خودکار و تماس مجدد، نگه داشتن تماس و قطع صدا، درکنار سایر آپشن‌ها از آپشن‌های ساده این تلفن هستند. به راحتی از طریق نشانگر می‌توان وضعیت آزاد یا اشغال بودن سایر داخلی‌ها را نیز بررسی کرد. برای کسب و کارهایی که مشتریان زیادی دارند، این تلفن دارای یک دفترچه تلفن، لیست سیاه و گزارش تماس است.

انواع تلفن IP

با توجه به انواع تجهیزات نرم افزار VoIP تلفن‌های IP در انواع مختلف با سیم، بی‌سیم و نرم افزاری به فروش می‌رسند. معمولاً در نوع با سیم اتصال این تلفن‌ها از طریق شبکه Rj45 برقرار می‌شود. نوع بی‌سیم در دو نوع وای فای و دکت تولید می‌شود. دستگاه از طریق وای فای به یک وایرلس مادر سپس به شبکه متصل می‌شود. از این طریق دستگاه قابلیت جابه جایی پیدا خواهد کرد. البته ممکن است در مدل وای فای افت سیگنال و اختلال در مکالمه ایجاد شود. در مدل دکت، دستگاه از طریق دکت به دستگاه مادر و دستگاه مادر با کابل به شبکه متصل می‌شود. از دیگر انواع تلفن IP، اتصال از طریق پورت USB است. بدون نیاز به کابل، USB به کامپیوتر متصل و اتصال برقرار می‌شود. از طریق نرم‌افزار نیز می‌توانید تلفن IP را بر روی کامپیوتر یا موبایل نصب کنید.

کاربرد تلفن IP به عنوان یکی از تجهیزات نرم افزار ویپ

این تلفن‌ها با توجه به عملکرد گسترده‌ای که دارند برای کاربران بسیاری قابل استفاده است. از کارمندان عادی تا منشی‌ها و کارشناسان فروش می‌توانند با دسترسی آسان به خدمات، از تلفن IP استفاده کنند. همچنین مدیران و روسا برای مدیریت بهتر و ارائه خدمات مناسب‌تر می‌توانند انتخاب مناسبی باشد. برای سازمان و شرکت‌هایی که کنفرانس‌های تصویری باید برقرار شود نیز یک گزینه ایده آل است.

تجهیزات ویپ : مبدل آنالوگ به دیجیتال چیست؟

تجهیزات نرم افزار ویپ : مبدل آنالوگ به دیجیتال چیست؟

از دیگر تجهیزات نرم افزار ویپ می‌توان به مبدل آنالوگ به دیجیتال اشاره کرد. اگر سیستم تلفن شما از نوع آنالوگ است، می‌توانید برای تبدیل آن به دیجیتال، از مبدل استفاده کنید. مبدل ATA که تحت سیستم ویپ کار می‌کند، می‌تواند انواع تماس‌ها را در بستر شبکه برای شما فراهم کند. مبدل تلفن معمولی یا آنالوگ به مرکز تلفن IP متصل و تماس‌ها برقرار می‌شود. به طور کلی می‌توان گفت از مبدل به عنوان یک پل استفاده می‌کنند و تلفن‌های آنالوگ که تلفن‌های رومیزی هستند و با سیستم PSTN کار می‌کنند را به شبکه IP متصل می‌کنند.

عملکرد مبدل آنالوگ به دیجیتال

عملکرد این مبدل به این گونه است که یک سمت آن که دارای پورت شبکه است از طریق کابل به شبکه متصل می‌شود که طول این کابل نیز می‌تواند بسیار طولانی باشد. سمت دیگر آن دارای یک پورت RJ11 است که به تلفن آنالوگ متصل می‌شود. با ایجاد یک ترافیک صوتی از تلفن آنالوگ، مبدل سیگنال‌های دریافتی را به دیجیتال تبدیل می‌کند، سیگنال‌های تبدیل شده از طریق کدک فشرده‌سازی می‌شوند، بسته‌بندی می‌شوند، از طریق پروتکل‌ها به شبکه IP منتقل می‌شوند تا به مقصد برسند. این مبدل می‌تواند برعکس نیز عمل کند، اگر ایجاد ترافیک صوتی از طریق تلفن IP باشد، سیگنال‌های دیجیتال را به دیجیتال غیر فشرده تبدیل کرده، سپس به آنالوگ تبدیل و در شبکه PSTN ارسال می‌شود.

ویژگی‌های مبدل آنالوگ به دیجیتال

این مبدل‌های تجهیزات نرم افزار VoIP معمولاً دارای ظرفیت داخلی آنالوگ ۲ پورت FXS، ۲ پورت RJ11 و ۲ پورت اترنت شبکه هستند. از دیگر ویژگی‌ها می‌توان به پشتیبانی از فکس با پروتکل‌های T. ۳۸ و G. ۷۱۱ اشاره کرد. وجود چراغ LED نیز وضعیت روشن یا خاموش بودن و استفاده از پورت‌ها را نشان می‌دهد. از نظر امنیتی نیز این مبدل‌ها از انواع پروتکل‌ها از جمله TLS, SIPS و SRTP پشتیبانی می‌کنند. این مبدل‌ها از کدک‌های صوتی G. ۷۲۹A، G. ۷۲۶، G. ۷۲۳.۱، G. ۷۱۱ نیز پشتیبانی می‌کنند. علاوه بر این از تکنولوژی‌های روز از جمله CNG, VAD, Jitter buffer برای حذف پژواک برخوردار هستند.

انواع مبدل آنالوگ به دیجیتال

این مبدل‌ها می‌توانند دارای یک پورت خروجی FXS باشند که تنها اتصال یک تلفن را برقرار می‌کنند. اگر در نوع دو پورت خروجیFXS باشند، علاوه بر اینکه دارای دو پورت شبکه هستند می‌توانند به دو دستگاه تلفن متصل شده و خدمات بهتری ارائه دهند. اما بهترین نوع مبدل‌ها، مبدل‌های هستند که یک خروجی دیجیتال و یک خروجی آنالوگ 1FXO/1FXS را پشتیبانی می‌کنند.

مزایا و معایب مبدل آنالوگ به دیجیتال

از مهمترین مزیت‌های این مبدل‌ها این است که شرکت‌های بزرگ که قصد سرمایه‌گذاری برای تبدیل سیستم‌های آنالوگ به دیجیتال را ندارند، می‌توانند از طریق این مبدل‌ها و هزینه کمتر تجهیزات آنالوگ را به دیجیتال تبدیل کنند. همچنین دستگاه‌های مبدل به راحتی بر روی دستگاه‌های فکس نیز نصب می‌شوند. برای شرکت‌ها و سازمان‌هایی که از تعداد تلفن و دستگاه‌های فکس کمتری برخوردار هستند، این مدل‌ها می‌توانند بسیار کارایی داشته باشد و از طریق آن به شبکه سیستم تلفنی ویپ متصل شوند. اما برای کسانی که دارای شرکت‌های بزرگی هستند، توصیه می‌شود از سیستم گیت وی استفاده کنند. از معایب این مبدل این است که تنها یک یا دو خروجی دارند و بیشتر از این نمی‌تواند دستگاه‌های دیگر را پشتیبانی کند.

تجهیزات نرم افزار ویپ : گیت وی چیست؟

گیتوی سخت افزاری است که به داده‌ها اجازه می‌دهد تا اطلاعات را از یک شبکه به شبکه دیگر انتقال دهند. نکته قابل توجه این است که با روتر یا سوییچ کاملاً تفاوت دارد، آن‌ها دارای یک پروتکل هستند اما گیتوی‌ها می‌توانند از چندین پروتکل برای اتصال به شبکه استفاده کنند. از طریق گیتوی می‌توان تماس‌های صوتی را به راحتی در سیستم ویپ به شبکه IP متصل کرد، گیتوی‌ها نیز مانند مبدل‌ها به عنوان یک پل بین شبکه مخابرات و شبکه مبتنی بر IP فعالیت می‌کنند.

انواع گیتوی

در میان تجهیزات نرم افزار ویپ، گیتوی‌ها دارای ظرفیت بسیار بالایی هستند و در دو نوع آنالوگ و دیجیتال قابل دسترس هستند. در انواع آنالوگ، یک گیتوی سیستم تلفن شما را که از نوع آنالوگ است را به خطوط تلفن ثابت PSTN یا به سانترال IP متصل می‌کند. اگر گیتوی آنالوگ از نوع FXO باشد تنها خطوط تلفن ثابت را به سانترال IP متصل می‌کنند. نوع گیتوی آنالوگ FXS گوشی تلفن یا دستگاه فکس آنالوگ را به سانترال IP متصل می‌کند و اگر از نوع FXO/FXS باشد، این امکان را به شما می‌دهد تا هر دو اتصال صورت گیرد. اما اگر گیتوی از نوع دیجیتال است، خطوط تلفن دیجیتال به سانترال IP متصل می‌شوند.

سخن پایانی

در این مقاله ما سعی کردیم برخی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین تجهیزات ویپ را برای شما شرح دهیم. این تجهیزات اغلب برای راه‌اندازی تلفن شرکت شما لازم و ضروری است. اما آنچه که باید به آن اشاره کرد این است که در تهیه و خرید تجهیزات ویپ می‌توان متناسب با نیاز مجموعه خود اقدام به خرید بخشی از این تجهیزات کنید.

شما با خرید خط تلفن اینترنتی، می‌توانید با کمترین هزینه از جدیدترین فناوری‌های ارتباطی روز دنیا بهره‌مند شوید. این خطوط تلفن اینترنتی امکان جابجایی، توسعه‌پذیری و گسترش سازمان شما و از همه مهم‌تر کاهش هزینه‌ها را برای شما فراهم خواهد کرد.

در این یادداشت اشاره کردیم که از نیازهای اولیه برای استفاده از تجهیزات نرم افزار ویپ، داشتن اتصال شبکه و اینترنت مناسب است که معمولاً بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌ها کشور از این ویژگی برخوردار هستند. همچنین مبدل‌ها که به عنوان یک رابط سخت افزاری بین تلفن‌های آنالوگ و شبکه ویپ عمل می‌کنند و همچنین تلفن‌های IP، می‌توانند از تجهیزات لازم برای استفاده از خدمات ویپ باشند. خرید هر یک از تجهیزات باید با توجه به شرایط کسب و کار، بودجه در نظر گرفته شده و خدمات قابل ارائه از سمت شما باشد.

اشتراک گذاری

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت دریافت دمو رایگان اطلاعات خود را وارد نمایید

پس از ثبت درخواست، با شما در اولین فرصت تماس خواهیم گرفت.