مشاوره رایگان 021 - 49254

امنیت ویپ

امنیت مرکز تلفن ویپ

4 راهکار که امنیت مرکز تلفن ویپ را تضمین می کند

تلفن‌های VoIP نیز مانند بسیاری از دستگاه‌ها قادرند به اینترنت متصل شوند و همین امر موجب شده تا این تلفن ها از تهاجمات و سوء استفاده‌های مادی مجرمان سایبری مصون نمانند. اگر چه VoIP یک راه‌حل ارتباطی قابل‌اعتماد و ایمن است، اما اقدامات ویژه‌ای جهت پیشگیری وجود دارد که شما برای جلوگیری از هک شدن و سرقت اطلاعات کاربران به آن ها نیازمندند. هنگامی که یک راهکار تلفنی VoIP به درستی اجرا شود، هکرها از این امکان به عنوان یک فرصت نگاه کرده و به فکر راه اندازی یک حمله سایبری و سرقت اطلاعات می افتند؛ که می‌تواند داده‌های تجاری و اطلاعات مشتری را به خطر بیاندازد. کار هکرها در این مرحله متوقف نشده و پا را فرا تر از یک حمله ی بی اثر گذاشتند. اخاذی، کلاهبرداری و همچنین استراق‌ سمع در حین جلسات مهم هیات‌ مدیران از جمله اهدافی است که هکرها به دنبال هستند.

بنابراین چگونه می‌توانید اطمینان حاصل کنید که سیستم تلفن VoIP از تهدیدات بالقوه ایمن است؟ چگونه متوجه شوید که سیستم در اختیار شما مورد یک حمله سایبری قرار گرفته است یا خیر؟

1 . بی نظمی در سوابق تماس

بررسی تاریخچه تماس‌ها از طریق VoIP به شما کمک خواهد کرد که اگر سیستم شما مورد حمله سایبری و یا هک واقع شده ‌است، به زودی متوجه شده و از خطرات احتمالی جلوگیری کنید. همچنین فراموش نکنید که از عدم وجود هرگونه هویت غیر معقول اطمینان حاصل کنید (اطلاعات تماس از اشخاص ناشناس و یا چیزی شبیه به آن). در تاریخچه تماس ها چک کنید تا ببینید، اعدادی که در قبض‌های تلفن شما هستند یا مکان هایی که با شما تماس می گیرند را می شناسید یا خیر. بخش بزرگی از VoIP محدود کردن جغرافیایی تماس ها است که در این قسمت شما می توانید به راحتی تماس های ورودی و خروجی خود را مدیریت و نظارت نمایید. اما اگر شما هنوز نتوانستید از امنیت سیستم ویپ خود اطمینان حاصل کنید، بنابر این شما می بایست به دنبال سرنخ های دیگر بگردید.

2 . پیغام‌های آنتی ویروس جعلی نمایان می شوند

از آنجا که VoIP یک تکنولوژی مبتنی بر IP است و از اینترنت برای ارسال و دریافت پیام‌ها (هر چه صدا، متن، یا ویدئو) به نقاط مختلف دنیا استفاده می‌کند. اگر شما و یا هر کدام از کارمندانتان اعلان(notification) آنتی ویروس های تقلبی را دریافت کردید، بسیار محتمل است که سیستم شما تحت حمله سایبری باشد. اگر این پیغام ها را دریافت کردید بدانید که در اسرع وقت باید با مرکز خدمات VoIP تماس حاصل فرمایید و موضوع را اطلاع دهید. در صورتی که سیستم VoIP به خطر افتاده‌است، بهتر است که سیستم را خاموش کنید و منتظر تیم فنی باشید تا فعالیت‌های لازم برای حل این معضل را انجام دهند تا وضعیت شما را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهند.

3 . میکروفن ها و webcamها به طور خودکار فعال می‌شوند

همان گونه که استفاده از میکروفن ها و وبکم(webcam) در سیستم VoIPباعث می شود تا به راحتی صدا و تماس‌های ویدئویی(کنفرانس ها، جلسات و...) اجرا شود، اما از طرفی این ویژگی به هکرها این اختیار را می دهد تا با شروع کار سیستم های صوتی و تصویری شخص و یا اشخاص دیگری در حال مشاهده و ضبط جلسات شما باشند و اطلاعات شما با انگیزه های مادی و جاسوسی به سرقت برود. در نتیجه وقتی متوجه شدید که میکروفن و وبکم ها بدون اجازه شما فعال می‌شوند یعنی به طور خودکار فعال و بدون اجازه شما فعال شدند، احتمالا شما مورد تهاجم سایبری قرار گرفتید که می تواند برای شما یک هشدار تلقی شود. در این وضعیت شما می بایست به مرکز خدمات VoIP خود اطلاع دهید که هک شدید.

4 . افزایش ناگهانی در قبض‌های تلفن

یکی دیگر از نشانه هایی که بیانگر هک شدن سیستم VoIP شماست. افزایش نامعقول قبض تلفن شما بدون وجود هیچ دلیل منطقی است. به جرات می توان گفت که بزرگ‌ترین دغدغه‌ برای هر کاربر VoIP، استفاده غیر مجاز از سیستم ارتباطی آن‌ است. به طوری که وقتی هکرها به سیستم VoIP دسترسی پیدا می‌کنند، می‌توانند از زیرساخت شما برای ایجاد تماس‌های فاصله طولانی استفاده کنند در حالی که شما کاملا ً از این سو استفاده بی خبر هستید. در نتیجه، اگر قبوض تلفن شما به صورت ناگهانی سر به فلک کشیده و مرکز خدمات شما نیز از این موضوع بی خبر است این خود دلیلی بر اهمیت نظارت تاریخچه تماس ها به صورت روزانه و یا هفتگی است تا شما قادر به گرفتن مچ هکرها زودتر از موعد قبض تلفن خود شوید.

چکیده مطلب

زمانی که بحث ارتباط تجاری مطرح می‌شود ، VoIP یک از بهترین راه ها برای ارتباطات درون و برون سازمانی است. همانند تمام وسایل ارتباطی و دستگاه هایی که به اینترنت متصل می شوند امکان دسترسی غیرمجاز (هک) وجود دارد که با انجام بعضی امکانات امنیتی می تواند جلوی نفوذ و سرقت اطلاعات را گرفت. با پیروی از پروتکل های امنیتی مناسب شما می توانید از سیستم VoIP خود در برابر تهاجمات و حمله هکر ها جلوگیری کنید.

 

نظر خود را بنویسید