ترانک چیست؟ سیپ ترانکینگ در ویپ به چه معناست؟

ترانک و سیپ ترانک عناصر ضروری سیستم ویپ هستند که به کسب و کارها امکان برقراری و دریافت تماس های تلفنی از طریق اینترنت را می دهند.

اگر با سیستم VOIP کار کرده باشید، باید اصطلاحات زیادی به گوشتان خورده باشد؛ از جمله ترانک، سیپ ترانک، سیپ فون، ویپ لاین و … . اما این اصطلاحات به چه معنا هستند و چه کاربردی در سیستم ویپ دارند؟ در این مقاله به تعریف ترانک، انواع ترانک و معنای سیپ ترانک در VoIP می پردازیم.

ترانک چیست؟

در دنیای Voice over Internet Protocol) VoIP)، اصطلاح ترانک برای اشاره به یک کانال ارتباطی استفاده می شود که چندین صدا یا داده را به طور همزمان بین دو یا چند مکان انتقال می دهند. ترانک جزء حیاتی یک سیستم VoIP است و مدیریت آن برای عملکرد سیستم بسیار مهم است.

استفاده از Trunk در ارتباطات VoIP مهم است زیرا امکان انجام مکالمات صوتی همزمان چندگانه را فراهم می کند. به عبارتی اگر ترانک نبود، برای هریک از داخلی های مرکز تماس باید  یک خط تلفن جدا خریداری میکردیم.

انواع ترانک

دو نوع ترانک وجود دارد که معمولا در سیستم های VoIP استفاده می شود: ترانک آنالوگ و ترانک دیجیتال.

۱- ترانک آنالوگ:

ترانک های آنالوگ خطوط فیزیکی هستند که یک PBX را به شبکه عمومی تلفن سوئیچ شده (PSTN) متصل می کنند. آنها معمولاً در سیستم های PBX سنتی استفاده می شوند و تعداد کانال های صوتی آنها محدود است یعنی شما همزمان یک تماس ورودی یا خروجی دارید و روی آن سیم نمی توانید دو تماس به طور همزمان داشته باشید.

۲- ترانک های دیجیتال:

ترانک های دیجیتال کانال های ارتباطی هستند که از سیگنال های دیجیتال برای انتقال صدا یا داده ها استفاده می کنند. در این فرآیند، ابتدا صدا از حالت آنالوگ به داده‌های دیجیتالی تبدیل شده و سپس منتقل می‌شود.

سیپ ترانک چیست؟

SIP Trunk مخفف Session Initiation Protocol Trunking است و به روشی برای ارائه ارتباطات صوتی و داده از طریق اینترنت به جای خطوط تلفن سنتی اشاره دارد. به عبارت ساده تر، این روشی برای اتصال سیستم تلفن سازمان شما به شبکه عمومی تلفن سوئیچ شده (PSTN) با استفاده از اتصال اینترنت است.

در واقع به جای استفاده از خطوط تلفن فیزیکی، یک SIP Trunk از اینترنت برای حمل صدا و ترافیک داده بین سیستم تلفن سازمان شما و PSTN استفاده می کند. خط تلفن اینترنتی، به سازمان شما اجازه می دهد تا راه حل ارتباطی انعطاف پذیرتر و مقرون به صرفه تری داشته باشد، زیرا می توانید از اتصال اینترنتی موجود خود برای حمل ترافیک صوتی علاوه بر داده استفاده کنید.

مزایای استفاده از سیپ ترانک چیست؟

با از بین بردن نیاز به خطوط تلفن فیزیکی، می توانید هزینه های تلفن خود را کاهش دهید و سیستم تلفن خود را با رشد سازمان خود آسانتر کنید. سیپ ترانک می تواند مزایای زیادی را ارائه دهد، از جمله:

صرفه جویی در هزینه: ترانک SIP می تواند به کسب و کارها کمک کند تا با از بین بردن نیاز به خطوط تلفن سنتی و هزینه های راه دور، هزینه های مخابراتی خود را کاهش دهند.

مقیاس پذیری: سیپ ترانک را می توان به راحتی بزرگ یا کوچک کرد تا نیازهای در حال تغییر یک کسب و کار را برآورده کند.

انعطاف پذیری: ترانکینگ SIP را می توان با طیف گسترده ای از سیستم های PBX استفاده کرد که آن را به یک راه حل انعطاف پذیر برای مشاغل در هر اندازه تبدیل می کند.

کیفیت بالا: سیپ ترانینگ می تواند انتقال صدا و داده با کیفیت بالا را از طریق اینترنت فراهم کند، که برای مشاغلی که برای عملیات خود به ارتباطات صوتی متکی هستند ضروری است.

نتیجه گیری

ترانک ها جزء حیاتی یک سیستم VoIP هستند و راهی مطمئن و کارآمد برای انتقال صدا و ارتباطات داده ارائه می کنند. سیپ ترانکینگ یک روش محبوب برای انتقال صدا و داده از طریق اینترنت با استفاده از فناوری VoIP است. مزایای بسیاری از جمله صرفه جویی در هزینه، مقیاس پذیری، انعطاف پذیری و انتقال صدا و داده با کیفیت بالا برای مشاغل فراهم می کند. با افزایش محبوبیت VoIP، درک اهمیت ترانک و مزایای SIP برای کسب و کارها ضروری است.

همین حالا برای اطلاع از راهکارهای مدیریت مرکز تماس، مشاوره رایگان بگیرید.

فرم زیر را تکمیل کنید تا کارشناسان ما جهت مشاوره با شما تماس گیرند.

اشتراک گذاری

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا

جهت دریافت دمو رایگان اطلاعات خود را وارد نمایید