مشاوره رایگان 021 - 49254

مجله ویپ

فرآیندمرکزتماس

راهنمای گام به گام برای بنچ مارکینگ مرکز تماس

مشتری‌مداری

راهکار های کلیدی افزایش رضایت مشتری

مشتری‌مداری

اهمیت مشتری‌مداری در موفقیت یک شرکت

امنیت ویپ

امنیت مرکز تلفن ویپ

4 راهکار که امنیت مرکز تلفن ویپ را تضمین می کند

SoftPhone و مزایای استفاده از آنها

SoftPhoneها

ویژگی ها و مزایای استفاده از آن

یکی از دلایل افزایش استفاده از سیستم تلفنی VOIP تنوع امکاناتی است که در دسترس کاربران قرار می‌دهد. هنگامی که تصمیم گرفتید تا مرکز تلفن خود را به سیستم VOIP ارتقا دهید، متوجه خواهید شد که هیچ کمبودی در انتخاب سطوح مختلف وجود ندارد. شما حتی مجبور به انتخاب اندازه یا نوع خاصی از این سیستم نیستید. هر برنامه و یا سرویسی که انتخاب ‌کنید می‌تواند در کنار کسب ‌و کار شما رشد کند.

امکان انتخاب گزینه‌های مختلف از انواع تلفن‌ها وجود دارد. در تکنولوژی آنالوگ (معروف به landlines وPSTN )، تجهیزات اصلی شما تلفن‌های رومیزی و دستگاه‌های بی‌سیم هستند. VOIP قابلیت های بسیاری ارائه می‌دهد به طوری که شما می‌توانید همچنان تلفن رومیزی خود را داشته باشید.

مقایسه سانترال و ویپ

تفاوت سیستم تلفنی ویپ و سانترال

هرچند که هدف اصلی استفاده از سانترال و VOIP در نهایت ایجاد برقراری تماس بین طرفین است، اما با این حال تفاوت هایی را نیز با یکدیگر دارند. سیستم های سانترال سال هاست که برای برقراری ارتباط بین کاربران سازمان استفاده می شود، در حالی که VOIP اخیرا به منظور برقراری تماس برروی بستر شبکه توسعه یافته است اما برای انتخاب بین این 2 مورد، نیاز است که معایب و مزایای هریک را به وضوح بدانید.

ادامه مطلب

هسته استریسک چیست؟

معرفی هسته استریسک

استریسک در سال 1999 توسط مارک اسپنسر مدير عامل شرکت ديجيوم در قالب GNU/GPL پايه گذاري شده. استريسک گامی است در جهت عموميت بخشيدن به روشهای گوناگون ارتباطی مبتنی بر شبکه های کامپيوتری و محيطی برای ارتباطات تلفنی, تصويری و کاربريهای مرتبطی نظير IM, Call/Contact Centre و...

با رشد ارتباطات مبتنی بر شبکه های کامپيوتری (IP Based), استريسک با اقبالی روزافزون روبروست. رايگان بودن استفاده از آن در مقابل قيمت به نسبت گزاف برندهای موجود در بازار, امکانات بالقوه با کيفيت مناسب, استاندارد بودن پروتوکل ها و عدم وابستگي به سخت افزار يا نرم افزار خاص از برندی معين, راحتی نصب و راه اندازی, وسعت جامعه اطلاعاتی بسط دهنده آن و از همه مهمتر تجميع سرويس های صوتی (اعم از تلفنی و چت), تصويری و ديتا موجب شده اند تا استريسک به عنوان يک سافت سوييچ يکی از اجزای موثر و محرک دنيای ارتباطات نوين (Next Generation) قلمداد گردد.

استريسک بر پايه زبان برنامه نويسی C بنا شده و بر روی سيستم عاملهای گوناگونی نظير,Linux NetBSD, OpenBSD, FreeBSD, Mac OSX, Solaris, Unix بارگذاری مي شود. علاوه بر اين, نسخه هايی از استريسک نيز ديده شده اند که بر روی پلتفرم ويندوز قابل نصب و راه اندازی هستند. گذشته از آنکه با استفاده از کامپيوترها و سرورهای معمول و محاسبه توان سيستم (CPU/RAM) بر اساس تعدد کاربران, می توان سرويسهای استريسک را عملياتی نمود اما محبوبيت استريسک و تنوع سرويسهای آن موجب شده تا سازندگان بسياری از پلتفرم ترکيبی لينوکس و استريسک برای ساخت تجهيزات ارتباط يکپارچه (Unified Communications) در مقياسهای گوناگون بهره گيری نمايند. از تجهيزات بسيار ساده, کارا و ارزان در مقياس SOHO و SMB گرفته تا طراحيهای پيچيده با تعداد کاربر بالا در محيطهای Enterprise. توليد چنين ابزارهايی در عمل بسيار ساده و آسان است. چراکه نرم افزارهای مربوطه موجود بوده و کافيست با طراحی رابط کاربری (اينترفيس) متناسب و عموماً تحت وب, راهبری سيستم را تسهيل نمود. طبعاً در نمونه های پيچيده تر, تغييرات ماخذ نرم افزار برای عملکرد بهتر نيز به علت متن باز لينوکس و استريسک امکان پذير خواهد بود.

به عنوان يک نرم افزار چندمنظوره که بر بستر شبکه های اطلاعاتی بنيان نهاده شده, تدبير انديشی متناسب همانند طراحي درست شبکه (QoS, Redundancy, Traffic Management & Planning) و استفاده صحيح از سخت افزارهای آن علی الخصوص در محيطهای SMB و Enterprise گريزناپذير است. لذا استريسک چه برای کاربريهای ساده ای نظير مرکز تلفن (IPBX) و چه کاربريهای پيچيده تری همانند کنفرانس ويدئويی, مرکز تماس (Call/Contact Centre) و يا يکپارچه سازی با نرم افزارهايی نظير اتوماسيون اداری, ERP و... مورد بهره برداری واقع گردد, می بايست واجد چنين پيش شرطهايی باشد.

بر خلاف تصور بسياری, استريسک و اساساً تفکر سافت سوييچ و تبادلات صوتی, تلفنی و تصويری مبتنی بر نرم افزارهای تحت شبکه نه تنها با ديدگاههای سنتی ارتباطات مخابراتی در تعارض نيست که صد البته مکمل و توسعه دهنده آن نيز هست. اگرچه در نگاه اول, ساختاری نظير استريسک برآمده از محبوبيت, گسترش و ارزان بودن ارتباطات مبتنی بر شبکه های کامپيوتری ( VoIP, IP Telephony, Video Conferencing,...) توصيف می شود اما هيچگاه تطابق با ساختارهای سنتی عموماً TDM فراموش نشده و در ديدگاه کلان, مديای ارتباطی تاثيری در ذات عملکرد استريسک ندارد. راه اندازی استريسک بر پايه تجهيزات IP Based اگرچه ساده تر و ارزانتر است اما تطابق با تکنولوژيهای قديمتر همواره منظور نظر بوده. دو مطلب, يکی امنيت و ديگری اطمينان از صحت عملکرد (Reliability) در سيستمهای سافت سوييچ و استريسک در مقايسه با سيستمهای سنتی ارتباطی محل مناقشه مدافعان تفکر سافت سوييچ و ايده های سنتی تر هستند. اين دو مطلب به خودی خود شايسته مقالات تفصيلی جداگانه هستند اما در پايان به اختصار راه حلهای ايجاد يک سيستم استريسک برای پاسخگويي به نيازهای امنيتی و صحت عملکرد بيان شده اند.

رمزنگاری تبادلات (Encryption) بهترين روش موجود است که حتی شنود روی کابل (Line Tapping) و در اختيار داشتن سريعترين کامپيوترها نيز قادر به گسست آن نيست. علاوه بر روشهای معمول می توان پروتوتکلهای اختصاصی جهت رمزنگاری تبادلات ايجاد نمود. اين مهم به واسطه توانمندی سيستم عامل لينوکس امکان پذير بوده و در کل چه از روشهای معمول رمزنگاری و چه از پروتوکلهای اختصاصی, می توان جهت تامين امنيت ارتباطات مابين اجزاء سيستم مبتنی بر استريسک بهره گيری نمود. در کنار اين مطلب, لينوکس به خودی خود, يک فايروال متناسب است که در کنار ساير سدهای امنيتی شبکه, می تواند ضريب امنيتی دسترسی به خدمات دهنده های استريسک را تا حد بالايی تضمين نمايد.

بسياری ويژگيهای برجسته سيستم استريسک که بر پلتفرم لينوکس نصب و راه اندازی شده, در ذات از توانمنديهای سيستم عاملی لينوکس به ارمغان آورده شده اند. قابليتهاي پر قدرتی نظير Clustering و High Availability (HA) لينوکس متضمن اطمينان از صحت عملکرد (Reliability) سيستم سافت سوييچ مبتنی بر استريسک هستند. در کنار اين مطلب, امکانات افزونگی (Redundancy) سخت افزاری نظير منابع تغذيه, در کنار امکانات افزونگی شبکه کامپيوتری در قالب لينکها, تجهيزات, پروتکلها و... موجب شده اند تا استريسک اگر نه بالاتر, شانه به شانه سيستمهای TDM Based بايستد.

 

ویپ چیست؟

معني لغوی ویپ انتقال صدا روي اينترنت يا همان پروتكل IP مي باشد. اين تكنولوژي جدید در ابعاد مختلف تجاري، بين الملل و شبكه هاي اجتماعي مورد استفاده قرار مي گيرد و هر روزه بر كاربران اين تكنولوژي افزوده شده و سرويس هاي متنوعي روي آن ارايه مي گردد.

تاريخچه ویپ

تكنولوژي ویپ زاييده ايده NGN مخفف عبارت NEXT GENERATION NETWORK   به معني شبكه هاي نسل آينده هست مي باشد. شايد اولين تجربه ما در ايران از تلفن تحت شبکه چت روم هاي ياهو و … مي باشد. بعدها اين تكنولوژي بواسطه ارزش افزوده فوق العاده ايي كه با كاهش هزينه ها داشت در غالب كارت هاي تلفني جهت تماس ارزان قيمت بين المللي مورد استفاده قرار گرفت. شكل گيري voice over ip به صورت تجاري با توجه به ارزش افزوده فرواني كه به دنبال داشت به سرعت براي انتقال خطوط تلفن، تماس اينترنتي و تماس تصويري مورد استفاده قرار گرفت. سيستم تلفني VOIP روز به روز با سرعت بيشتري حايگزين سانترال هاي سنتي مي شود. با سرعت بسيار زيادي سيستم تلفني تحت شبكه به انتخاب اول مديران سازمان ها و شركت ها تبديل شد. آیا هرگز به این اندیشیده اید که چرا مکالمات تلفنی بین کشورهای دور دست گاهی حتی از مکالمات درون کشوری نیز ارزانتر هستند و کیفیت بالاتری نیز دارند؟ این به خاطر استفاده از فناوری ویپ است،VoIP   نه تنها ارزانتر و پایدار است بلکه امکانات دیگری مانند ترکیب با سرویس های کامپیوتری و اینترنتی دارد. با استفاده از این ویژگی ویپ می توان سرویسهایی را خلق کرد که پیاده سازی آنن ها با مراکز تلفنی سنتی اگر غیر ممکن نباشد، بسیار دشوار است. سیستم مشاوره تلفنی و یا نظرسنجی تلفنی نمونه ای از این سرویس ها هستند. این تکنولوژی در چند سال اخیر طرفداران بسیاری برای خود جذب کرده و هر روز میتوان شاهد اضافه شدن امکانات به آن بود.

 

مرکز تماس چیست

مرکز تماس نقطه مرکزی مدیریت ارتباط با مشتریان در سازمان ها است. می‌توان گفت مرکز تماس پل ارتباطی بین سازمان و مشتریانش می‌باشد و شکل‌دهنده چهره سازمان در نظر مشتری است. امروزه سازمان‌ها به اهمیتی که مرکز تماس در موفقیت آن‌ها دارند پی‌برده‌اند و همواره سعی می‌کنند این امکان را برای مشتریانشان فراهم آورند که در هر زمان و مکان و با سریع‌ترین و ساده‌ترین امکانات بتوانند با سازمان ارتباط برقرار کنند. همچنین با استفاده از ماژول‌ها و امکانات موجود در نرم‌افزار مرکز تماس می‌توان با هر مشتری بر اساس ارزشی که برای سازمان به همراه می‌آورد ارتباط برقرار کرد. به‌طور کلی مرکز تماس به منظور دريافت، انتقال و ارسال حجم زيادي از درخواست‌ها از طريق تلفن، پست الكترونيكي (Email)، پیام‌کوتاه (SMS)، نمابر (Fax) و وب به كار گرفته مي‌شود و نیاز به یک راه مقرون به صرفه برای مدیریت موثر و مداوم این کانال‌های ارتباطی دارد. مرکز تماس یک راه‌حل جامع برای یکپارچه‌سازی، بهبود، تسریع و خودکارسازی ارتباط با مشتری در کسب‌و‌کارها با سطوح مختلف می‌باشد. این محصول نرم‌افزاری به شما این امکان را می‌دهد تا کسب و کار خود را از دید مشتری دنبال کنید، میزان رضایت‌مندی آن‌ها را بسنجید، وضعیت خدمت‌دهی را ارزیابی و ارتباط خود با مشتری را به بهترین شکل مدیریت کنید. مرکز تماس با ایجـاد ارتبـاطـات پویـا، دو طرفـه و بلادرنگ از طریـق کانال‌های مختلف ارتباطی، باعث بهبود عملکرد اپراتورها و تجربه مشتری و در نهایت رشد کسب‌و‌کار شما می‌گردد.  

امکانات مرکز تماس

  • مسیریابی و توزیع پیشرفته تماس‌ها •    مانیتورینگ •    مدیریت نیروی کار (اپراتورها) •    ابزارهای تحلیلی و گزارش‌گیری پیشرفته •    شنود و ضبط مکالمات •    کمپین‌ها •    ارزیابی و افزایش بهره‌وری اپراتورها •    ارتباط با سیستم‌های ثالث
 

ایجاد یک سیستم ویپ (VoIP) مطمئن و ایمن در برابر آسیب های احتمالی

 

ایجاد یک سیستم ویپ (VoIP) مطمئن و ایمن در برابر آسیب های در گذشته به سختی می­توانستیم یک موضوع را به صورت عمومی دربیاوریم و به آسانی میتوانستیم آنرا به حالت شخصی و خصوصی نگه داریم. در حال حاضر به سختی می­توانیم یک موضوع را شخصی و خصوصی نگه داریم و به آسانی می­توان آن را عمومی کرد. (کلی شیرکی (Clay Shirky)- دانشیار دانشگاه نیویورک)

زمانی که شما یک سیستم VoIP راه اندازی می کنید و می­خواهید آن را از آسیب­های احتمالی دور نگه دارید، در اصل می­خواهید مطمئن شوید که ترافیک اطلاعات مربوط به سیستم ویپ شما کاملا امن منتقل می شود و تخریب های احتمالی بر روی سیستم شما تاثیر ندارد، اما در اینجا مسئله­ ای بوجود می­ آید و آن این است که ساختن یک سیستم VoIP معمولی یک مسئله است و ساختن یک سیستم VoIP ایمن  مسئله­ای کاملا متفاوت است.

در این مقاله می­خواهیم به راهکارهای ساختن یک سیستم ایمن VoIP بپردازیم:

سیستم VoIP چیست؟

VoIP (Voice over Internet Protocol) یک شبکه­ ای از اصول و تکنولوژی­ها است. یک سیستم VoIP بطور معمول به شما اجازه برقراری ارتباطات چند رسانه ­ای و انجام تماس­ های صوتی بر روی شبکه­ های پهن باند را می­دهد.

شرکت­هایی که سرویس VoIP را ارائه می­دهند متنوع هستند. بعضی از آن­ها فقط اجازه برقراری ارتباط بین کاربران را از طریق سیستم خود می ­دهند، در حالی که بعضی دیگر از این شرکت­ها اجازه شماره­گیری هر شماره­ای در هر کجا را به شما می­ دهند. برخی از سیستم­های VoIP فقط با گوشی سیار، برخی دیگر با تلفن­های VoIP کار می­ کنند و برخی سیستم­های هیبریدی خود را با سیستم­های تلفن آنالوک نیز هماهنگ و ارتباط برقرار می­ کنند.

چگونه یک سیستم ایمن ایجاد بکنیم؟

متخصصین IT چندین راه را برای ساختن سیستم VoIP مختص به خودتان پیشنهاد می­کنند.

راه­اندازی و ساخت سیستم را با هدف مشخص و خودتان انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که تمام موارد نرم­افزاری و سخت افزاری و سرویس­ها از دسترس هکرها و کلاهبرداران خارج و سیستم ایمن باشد.در عین حال باید کاری کرد که ارتباطات مهم مانند ترافیک اطلاعات کاری، سرویس­های اورژانسی مثل ۱۱۰ و ۱۱۵ و ۱۲۵ و … بتوانند آزادانه از سیستم خارج و به آن داخل شوند.

برای ساختن یک سیستم ایمن معیارهای امنیتی زیر را در تمامی سیستم­های VoIP جدید پیاده­سازی کنید:

  • امنیت قبل و در هنگام راه­اندازی
  • راه­اندازی سرور مناسب و ارتباط شبکه­ای خوب

در این­جا هدف این است که یک سیستم ارتباطی داخلی ایمن بوجود بیاید که تماس­های صوتی و تصویری، سرویس­های متنی و چت، لیست­های تلفن و سرویس­های اشتراکی از راه دور مانند Desktop Sharing را رمزنگاری کند تا از نفوذ هکرهای احتمالی جلوگیری کند.

یک شرکت فرآهم کننده SIP (SIP Provider) مناسب و مطمئن را انتخاب کنید تا بتوانید یک بستر مناسب و نقاط ابتدایی و انتهایی مطمئنی برای ارسال و دریافت پیام­ها ایجاد کنید. اگر از یک سیستم پیشرفتهVoIP استفاده می­کنید باید از آدرس IP استاتیک (Static IP Address) برای پیاده­سازی این مسئله استفاده کرد.

اگر برای بار اول است که با سیستم VoIP کار می­کنید، به شما توصیه می­شود که از بکارگیری Amazon EC2 خودداری کنید. زیرا این سیستم از NAT برای ارسال و دریافت اطلاعات استفاده می­کند که خوب می­دانیم NAT با سیستم VoIP سازگاری مناسبی ندارد. برای راه­اندازی Amazon EC2 به یک متخصص دوره دیده و کارکشته نیاز است تا به مشکلات و سختی های احتمالی برنخوریم.

  • یک سیستم سرور (Server) و کلاینتی (Client) راه­اندازی کنید

همانند سیستم­های ارتباطی دیگر مانند Skype، شما باید نرم­افزار کلاینتی خود را راه­اندازی کنید تا بتوانید اطمینان حاصل کنید که این نرم­افزار با سرور شما کار می­کند. بعد از آن باید سرور مخصوص خود، کاربران و دامنه­های مختص خود را راه­اندازی کنید.

  • تامین امنیت تجهیزات

زمانی که مراحل قبل را بطور کامل انجام دادید، نوبیت آن است که اطمینان حاصل کنید که نرم­افزارها و سخت­افزارهای روترها و سوئیچ­ها کاملا بوسیله فایروال­ها و Gateway­ها امن شده­اند. چه سیستم شما بر پایه سخت­افزاری باشد و چه نرم­افزاری، این کار باید انجام شود. چگونگی انجتم این کار وابسته به نوع زیرساخت شما دارد. برای مثال برای راه­اندازی گیت وی MGCP باید از دستورالعمل Megaco/H.248 پیروی کرد.

فایروال­ها و VLAN­ها

با فایروال­ها، صدا و دیتای VLAN­ها را از هم جدا کنیم:

  • هر ترانک از شبکه باید شماره VLAN مخصوص به خود را داشته باشد

این مورد سطح امنیت را بالا خواهد برد. VLAN شماره ۱  را غیرفعال کنید. این VLAN به صورت پیش فرض فعال است و مستعد سوء استفاده از طرف هکرها و ویروس­ ها می ­باشد.

  • راه ­اندازی ACL­ها (Access Control Lists)
  • پورت VLAN­هایی که مورد استفاده قرار نمی­گیرند را غیرفعال کنید.

بطور معمول تمام پورت­های موجود در شبکه در یک زمان مورد استفاده قرار نمی­ گیرند و باید آن­هایی که مورد استفاده قرار نمی­گیرند را از درون شبکه خارج کرد و اطمینان حاصل کرد که حتما غیرفعال شده اند.

تمام این کارها مربوط به امنیت سیستم بعد از راه­اندازی آن است.

  • وجود سیستم تایید هویت برای کاربران

درون سیستم VoIP خود SRTP (Secure Real-Time Protocol) را راه ­اندازی کنید. از هر ابزاری که در دسترس دارید برای چک کردن کاربران سیستم در هنگام ورود به سیستم استفاده و مجوزهای تایید هویت را با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور منحصر به فرد برای چک کردن هر خط تلفن راه ­اندازی کنید.

  • سیستم را از لحاظ سخت­ افزاری ایمن نگه دارید

به همان میزانی که لازم است فایروال گذاشته شود و امنیت سیستم تامین شود تا هکرها نتوانند نفوذ کنند، تامین امنیت فیزیکی سیستم نیز بسیار مهم است. دسترسی­ها به دفتر و اتاقی که تجهیزات در آن قرار گرفته­اند را به دقت بررسی و مشخص کنید.

نتایج

بوجود آوردن سیستم VoIP مختص به خودتان یک کار زمان بر و مهم است و باید به درستی انجام شود.

با توجه به موارد گفته شده در بالا، برای شما امکان پدیر است که یک سیستم VoIP مخصوص به خود را راه­اندازی کنید که بتواند از ارتباطات شما محافظت کند و در عین حال این ارتباطات به راحتی بتوانند برقرار و در رفت و آمد باشد.